Hamilelikte Karaciğer Enzimlerinin Yükselmesi
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Karaciğer Enzimlerinin Yükselmesi

Hamilelikte karaciğer enzimlerinin yükselmesi, hamlelik döneminde karaciğer enzimlerinin yükselmesinin çeşitli sebepleri vardır. Bu dönem gebelik hormonu olan östrojen başta olmak üzere, çok sayıda hormon salgılanması artar. Yapılacak testlerde çoğu enzimin ve hormonun yükseldiği görülebilir. Gebelikte uygulanan testlerde karaciğer enzimleri olan AST ALT artışı olduğu tespit edilebilir. Bu enzimler genellikle karaciğerdeki hasarı belirlemek için kullanılır. Karaciğer hastalıklarında AST, ALT enzimleri kana daha fazla salınır. Bu enzimlerin vücutta başka dokularda da bulunması nedeniyle, çeşitli sebeplerle değerleri yükselebilir. Yani her zaman bu enzimlerin yüksekliği karaciğer hastalığını göstermez. Hamilelik döneminde de enzimlerin yükselmesi çeşitli sebeplerle olur.

Hamilelikte karaciğer enzimleri AST ve ALT yüksekliklerinin sebepleri nelerdir?

1000 IU / ml değerinden fazla yükselme olursa, bu durumda hepatik iskemi, toksikasyonlar ve ruptur olduğu düşünülmelidir.

1000 IU / ml değerinden daha düşük karaciğer enzimlerinin en fazla görülen nedeni viral enfeksiyonlardır. Hastalarda hepatit A, B, C görülmesi durumunda bunların klinik seyri hamile olanlarla, olmayanlar arasında bir farka neden olmaz. Hepatit E durumunda ise hamilelerde %10-20 oranında yaşam kaybı olabilir. Fetal kayıpları ise %60 oranındadır. Viral hepatitlerden olan herpes disseminasyon da aynı şekilde ciddi sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden hamile kadınlara gereken tetkikler yapılmalıdır.

Viral hepatitler karaciğer enzimlerinin yükselmesine neden olmadıysa, HELLP yani hemoliz, artan karaciğer enzimleri ve düşük platelet görünebilir. Bu durumda hiperemeziz gravidarum, hamileliğin akut yağlı karaciğeri göz önüne alınmalıdır. Bu durumlar preeklampsiye eşlik eder. Genellikle gebeliğin son trimesterinde meydana gelirler. Sadece hiperemeziz gebeliğin ilk trimesterinde daha fazla görülür. Bu sorunların ortaya çıkması halinde en doğru yaklaşım hamileliğin sonlandırılması olacaktır. Gebelik sonlandırıldığında genellikle çoğu vakada hızlı bir düzelme görülür. Ancak bazı durumlarda hastaya karaciğer nakli yapılması gerekebilir.

Hamilelerin yaklaşık %6 kadarında bu dönem safra kesesi taşı görülebilir. Fakat bunların çok azı gebelikte sorun yaratabilir. Gerekli olursa gebelikte kadına safra kesesi operasyonlarının yapılması mümkün olabilir.

Hamilelik öncesinden var olan karaciğer hastalıkları Wilson hastalığı, otoimmün hepatit için oldukça güvenli tedavi yolları bulunmaktadır. Prednisone, D penislinamin, azothiopurine gebelikte güvenle kullanılabilir.

Önceden siroz hastası olan kadınların gebe kalması zordur. Gebelik elde edilse bile, erken doğum, ölü doğum riskleri daha fazla olur.

Hamilelerde karaciğer enzimlerinin yükselmesi normal kabul edilse de buna sebep olabilecek daha ciddi etkenler olabilir. Bu yüzden gebe kadının kontrol altında olması daha uygundur.

Hamilelikte Karaciğer Enzimlerinin Yükselmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğer Enzim Yüksekliği

Karaciğer Enzim Yüksekliği

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğerin Görevi Nedir?

Karaciğerin Görevi Nedir?

Karaciğer Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Kriptojenik Karaciğer Sirozu Belirtileri ve Tedavisi

Kriptojenik Karaciğer Sirozu Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğeri Ne Temizler

Karaciğeri Ne Temizler

Karaciğer Sirozu Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Sirozu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karaciğer Boyutu Ne Kadar Olmalı

Karaciğer Boyutu Ne Kadar Olmalı

Güncel

Hamilelikte Karaciğer

Hamilelikte Karaciğer

Güncel

Karaciğer Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi